V Národnej rade Slovenskej republiky máme až 24 tzv. nezaradených poslancov (https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanci/kluby/nezavisli) k 2. októbru 2015.

Všetkých do parlamentu vyplavila nejaká politická vlna. V rozbúrenom mori parlamentu sa však mnohí ocitli v úlohe bezprizorného poslanca, keďže sa „rozkmotrili“ so svojimi stranami. Niektorí sa stali bezprizornými vďaka zrušenému poslaneckému klubu, ale členmi strany zostali.

Venujme sa najprv prvej skupine. Má poslanec právo byť poslancom po vystúpení z politickej strany? Nemá!!! Občania ho totiž volili ako člena istej politickej strany. Mal by teda hájiť záujmy strany a politického programu tejto strany. Akonáhle sa stane odídencom, mal by vrátiť aj mandát poslanca. Morálka sa však v parlamente nenosí a škoda sa vzdať lukratívneho platu, ďalších poslaneckých pôžitkov, predovšetkým moci a obsahu koryta. Koryto sa predsa plní a vyprázdňuje a ak nie ste pri koryte, nenažeriete sa…

Takto títo poslanci zastupujú len sami seba a už dávno nie voličov, ktorí ich volili. Parlament SR by mal byť zložený z poslancov, ktorí budú predovšetkým plniť sľuby z programov politických strán ak sa tieto strany dostanú do parlamentu. Čiže poslanci, ktorí sú v tejto skupine sú amorálni, bažiaci po moci a peniazoch a nemajú v parlamente čo robiť.

 Druhá skupina poslancov je taká, v ktorej sa nachádzajú poslanci a sú členmi strany. Nie sú však zaradení v klube na základe jeho zániku podľa zákona č. 309/2013 Z. z..  Majú právo zastupovať voličov v parlamente? Je to diskutabilné. Je to tak preto lebo poslanecký klub neexistuje a poslanec vystupuje ako člen zaniknutého klubu. Koho záujmy teda zastupuje? Ako člen strany zastupuje záujmy danej strany? Jej volebného programu? A kto kontroluje jeho činnosť?

Úplnou zvrátenosťou však je, keď sa poslanci chameleóni zmenia na poslanca, ktorí vystúpiac zo strany, ktorá ich vyplavila do parlamentu si založia inú stranu a potom hlásajú jej program. Ale na Slovensku je všetko možné. Chybou je, že poslanci si toto nevšímajú. Tendencia je skôr naopak, takúto nelegálnu poslaneckú činnosť im zákonmi zlegalizovať. Je to asi preto lebo v politike každý na každého niečo vie a vlk vlkovi uši neodhryzne…

 

 

Odpovedať

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať komentár.